پرسش های متداول تهویه مطبوع

تفاوت کولر های آبی و گازی در چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کاهش می دهند ولی اساس کار کولر گازی به این صورت است که٬ وجود مبرد با دمای پایین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط بوسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود و گرمای دفع شده ی محیط توسط مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط خارج دفع می شود.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

۱.کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی(منظور همان درصد رطوبت هوا می باشد) بالا (شهرهای شمالی و جنوبی) مناسب نیست چرا که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع(حالتی که هوا دیگر قادر به جذب رطوبت نیست) بسیار نزدیک می باشد.۲.ایجاد شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه اولیه ساختمان را افزایش می دهد و از متراژ مفید ساختمان می کاهد۳.هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط بسیار مناسبی جهت رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد.۴.کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد۵.دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد ۶.اکثر مدل های کولر گازی قابلیت گرمایش را دارا هستند.

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت  مفهوم دوتایی را انتقال می دهد یعنی بخش اعظم کولرهای گازی همین اسپلیت ها می باشند که از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند اما  کولر گازی مفهوم گسترده تری را انتقال می دهد که علاوه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

آیا کولرهای گازی نیز مدل های متفاوتی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه بخش عمده تشکیل شده اند:۱.پنجره ای ۲. پرتابل ۳.اسپلیت(دیواری- سقفی دیواری- سقفی زمینی- کاستی- کانالی- چندپنله- ایستاده)

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری کولرهای گازی بدهید؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند:کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط.

مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود و دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند و با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل شود این مایع به کمک لوله مویین یا شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می یابد تا توانایی جذب حرارت در اواپراتور را داشته باشد و این سیکل پیوسته تکرار می شود.

مبرد چیست و چرا در کولرهای گازی استفاده می شود؟

مبرد گازی است که قابلیت جذب و دفع حرارت آن بالا باشد این گازها که نقطه جوششان حدودا ۳۰ تا ۴۰ درجه زیر صفر است در سیکل های تبرید استفاده می شوند.

 

Name

 

 

Refrigerant

 

Formula

 

ODP

 

GWP

 

Boiling point at Atmospheric pressure 1bar(°C)

R 22

 HCFC

Hydro Chloro Fluor Carbons

 Mono chloro di fluoro methane

CHClF۲

۰.۰۵

 ۱۷۰۰

– ۴۰.۷

R 134A

 HFC
Hydro Fluor Carbons

Tetra fluoro ethane

CH2FCF3

۰

 

۱۳۰۰

– ۲۶.۱

R 410A

HFC
Hydro Fluor Carbons

R-32 Di fluoro methane  ۵۰% weight-

R-125 Penta fluoro ethane 50% weight.

۵۰% CH۲F۲ – ۵۰% CHF۲CF۳

۰

 ۱۸۹۰

– ۴۸.۵

R 407C

HFC
Hydro Fluor Carbons

 ۲۳% of R32, 25% of R125 and 52% of R134a

۲۳% CH۲F۲ – ۲۵% CHF۲CF۳

۵۲% CH2FCF3

۰

۱۶۱۰

– ۴۳.۹

 ODP: پتانسیل یک مولکول از گاز مبرد جهت تخریب لایه ازن بر مبنای٬ گاز پایه R11 با ODP برابر یک.

 GWP: فاکتور تاثیر مبرد بر گرمایش کره زمین بر مبنای دی اکسید کربن به عنوان گاز پایه با GWP برابر یک.

موارد استفاده کولرهای گازی چیست؟

از لحاط کاربری :مسکونی٬ اداری٬ تجاری ودر پاره ی مواقع ٬صنعتی(محدودیت در استفاده از سایر سیستم ها).

آیا رابطه ای بین ظرفیت کولر گازی و متراژ ساختمان وجود دارد؟

رابطه ی دقیق خیر زیرا تهویه هر فضا با کولر گازی به عامل های متعددی از جمله ارتفاع محیط تهویه شونده از سطح زمین٬ تعداد دیوارهای خارجی(دیوارهایی که با محیط های خارجی ارتباط دارند)٬ تعداد پنجره ها و ابعادشان٬ ارتفاع از سطح دریای ٬ جهت جغرافیایی ساختمان و…..بستگی دارد.

البته رابطه تقریبی برای استفاده از این کولرها به صورت زیر وجود دارد:

معمولا برای برودت هر ۳۰ تا۳۵ متر در تهران یک تن تبرید لحاظ می شود.

ظرفیت:                                            حدود تقریبی متراژ)متر مربع مساحت کف):

۹۰۰۰BTU/H                                            تا۱۵

۱۲۰۰۰BTU/H                                          ۱۵ تا ۲۲

۱۸۰۰۰BTU/H                                          ۲۲ تا ۳۵

۲۴۰۰۰BTU/H                                          ۳۵ تا ۵۵

۳۰۰۰۰BTU/H                                          ۵۵ تا ۷۰

ظرفیت های بالاتر جهت متراژهای بالاتر.

مصرف برق کولرهای گازی چقدر است؟

کیلووات مصرفی کولرهای گازی به ظرفیت این کولرها وابسته است به عنوان مثال در برند اجنرال (مدل ASGS30R) کیلووات مصرفی کولر به ظرفیت ۳۰۰۰۰BTU/H(سرد و گرم) برابر است با ۲.۵۷ کیلووات بر ساعت در شرایطی که کولر گازی در مدت یک ساعت بصورت بیوقفه کار کند.

با توجه به نرخ برق در سال ۹۰ هزینه روشن بودن کولر به مدت یک ساعت در حالت full load(بار کامل) برابر است با

۲.۵۷ * ۳۵=۹۰ تومان(البته در محدوده ی یارانه)

در خارخ از محدوده یارانه : ۲۱۵*۲.۵۷=۵۵۲ تومان

جریان راه اندازی (آمپر) و جریان کاری کولرهای گازی چقدر است؟

جریان کارکرد و جریان راه اندازی با تغییر ظرفیت و مدل دستگاه(دیواری٬ کاست٬داکت و….) تغییر می کند به عنوان مثال: در برند اجنرال مدل ASGS30R به ظرفیت ۳۰۰۰۰BTU/H(سرد و گرم) جریان راه اندازی ۶۴ آمپر و جریان کارکرد ۱۲.۹ آمپر در حالت سرمایش و ۱۴.۲ در حالت گرمایش می باشد.

شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دما چگونه است؟

یکی از مهمترین مسایلی که قبل از خرید کولرگازی باید مورد توجه قرار گیرد شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دمایی می باشد زیرا کولرهای گازی در خارج از محدوده ی دمایی کارکردشان کمپرسورشان خاموش شده و یا راندمانشان به شدت افت می کند.این محدوده دمایی به عامل های گوناگونی وابسته است که مهمترین آن کمپرسور دستگاه می باشد.

اکثر کولرهای گازی تا دمای ۴۳ درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا ۵۲ درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند که به اسم تروپیکال شناخته می شوند.

در گرمایش نیز تمام کولرهای گازی تا دمای صفر درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا منفی پنج٬منفی هفت٬ منفی ده٬ و حتی منفی پانزده درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند که در مورد هر دستگاه متفاوت بوده و باید در هنگام خرید از کارشناس فروش اطلاعات مربوط به هر دستگاه گرفته شود.

آیا می توان قیمت کولرهای گازی و آبی را از لحاظ هزینه اولیه ومصرف با هم مقایسه کرد؟

کولر آبی سلولزی ۷۰۰۰ انرژی حدودا ۴۵۰۰۰۰ تومان و کولر گازی معادل ان از برند گری مدلAZURE24سرمایش و گرمایش حدودا ۱۰۰۰۰۰۰ تومان. یعنی هزینه اولیه کولر گازی تقریبا دوبرابر هزینه کولر آبی است.

مصرف آب در کولرهای آبی با توجه به مقدار گرمای هوای بیرون،حجم هوادهی و ظرفیت کولر آبی متغیر است ولی می توان مصرف آب در کولرهای آبی را بین ۱۰ تا ۲۰ لیتر در هر ساعت در نظر گرفت. کولر های ابی حدودا در هر ساعت۵۵۰ وات انرژی نیز مصرف می کنند.مصرف برق کولر گازی گری مدلAZURE24 برابر ۲.۳۵ کیلووات در ساعت در حالت بار کامل می باشد.

معتبرترین برندهای تولید کننده کولرهای گازی در جهان کدام برندها هستند؟

GREE : بزرگترین تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع در جهان می باشد. گری از سال ۲۰۰۵ به بعد رتبه اول فروش سیستم های تهویه مطبوع در جهان را دارد چنانچه مشتریان گری بیش از ۱۰۰ میلیون نفر می باشند.

OGENERAL : شناخته شده ترین کولرگازی در بین ما ایرانیان به منظور بیش از سه دهه مرغوبیت و کیفیت کالا

آیا کولرهای گازی قادر به تولید هوای تازه نیز هستند؟

خیر اغلب کولرهای گازی صرفا جهت سرمایش و گرمایش محیط از هوای برگشتی(هوای خود محیط که مکش می شود) استفاده می کنند البته تعداد محدودی از این کولرها (کولرهای مدل سقفی اجنرال ) که در ظرفیت های بالا (از ظرفیت ۳۰۰۰۰ تا ۵۴۰۰۰BTU/H ) وجود دارند که  لوله ای جهت ورود هوای تازه و اختلاطش با هوای برگشتی درنظر گرفته شده است.

آیا کولرهای گازی تصفیه هوا هم انجام میدهند؟

بله اخیرا مدل های جدید کولرهای گازی کار تصفیه هوا را نیز انجام می دهند.

اما نکته مهم این است که بدانیم فیلترهای متفاوتی جهت تصفیه هوا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می شود:

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

انواع مختلف فیلترهای مورد استفاده در کولرهای گازی جهت تصفیه هوا را نام ببرید؟

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. (به صورت سفارشی بر روی یونیت داخلی نصب می شوند) وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

اینورتر چیست و کاربردش در کولر گازی چه مفهومی دارد؟

اینورتر یا مبدل برق٬ کار تبدیل برق متناوب شهری(AC  ) به برق مستقیم DC) ) را انجام می دهد تا با تغییر فرکانس برق مستقیم بتواند دور موتور(کمپرسور) و دبی مبرد را کنترل کند و از خاموش و روشن شدن پیاپی کمپرسور(سیستم های متداول) جلوگیری کند.

نکته:دستگاه های اینورتر مرسوم برق DC را به AC تبدیل می کنند مثلا در گرفتن برق از پنل های خورشیدی اما در کولرهای گازی اینورتر برق AC رابه DC تبدیل میکند.

مزیت کولرهای گازی اینورتردار نسبت به مدل های معمولی چیست؟

در سیستم های معمولی برای اینکه دمای مطلوب ثابت باشد کمپرسور بدین دلیل که با سرعت ثابت کار میکند باید مدام خاموش و روشن شود اما در سیستم اینورتر سرعت دور کمپرسور کم و زیاد شده و دیگر نیازی به خاموش و روشن شدن مداوم کمپرسور و راه اندازی مجدد(مصرف بالاتر) ندارد.

۳۰% تا ۵۰% مصرف برق کمتر نسبت به مدل های معمول ٬ دستیابی سریعتر به دمای مطلوب نسبت به مدل های معمولی ٬ بدون نوسانات دمایی ٬ جریان راه اندازی پایین تر نسبت به مدل های معمول

آیا کولرهای گازی توانایی کنترل رطوبت را دارند؟

هوای گرم و مرطوب در برخورد با سطح سرد تولید رطوبت می کند ٬ به همین علت است که کولرهای گازی در تابستان (از طریق یونیت داخلی) رطوبت تولیدی را از طریق لوله درین به خارج از محیط تخلیه می کنند ٬ هوای گرم و مرطوب اتاق در برخورد با کویل های سرد اواپراتور(یونیت داخلی) رطوبت خود را تا حدی از دست می دهند که این مقدار رطوبت دفع شده به مقدار رطوبت نسبی(منظور همان درصد رطوبت هوا می باشد)  و دمای هوای محیط ارتباط مستقیم دارد.

در کولرهای گازی انشعاب برق سه فاز است یا تکفاز؟

تمام کولرهای گازی(اسپلیت ها) که مصارف خانگی دارند تا ظرفیت۳۰۰۰۰BTU/H  تکفاز هستند و حتی مدل هایی در ظرفیت های ۳۶۰۰۰ BTU/Hهم وجود دارد که تکفاز می باشد.

در ظرفیت ۴۲۰۰۰ BTU/Hبرند گری سیستم مولتی اسپلیت اینورتر و در ظرفیت ۴۵۰۰۰ BTU/Hاجنرال سیستم مولتی اسپلیت اینورتر تکفاز هستند.(سیستم مولتی اسپلیت یک یونیت خارجی(کندانسور) و چند پنل داخلی (اواپراتور) دارند).

محل اتصال برق به کولرهای گازی کدام یونیت (یونیت داخلی یا یونیت خارجی) می باشد؟

اکثر کولرهای گازی اجنرال به جز مدل های دیواری (ظرفیت های پایین) محل اتصال برق به کولر گازی در یونیت خارجی می باشد.

معمولا تا ظرفیت ۲۴۰۰۰BTU/H  در اسپلیت های مدل دیواری (گری و اجنرال) محل اتصال برق به یونیت داخلی می باشد که البته استثناء هم دارد و برای اطلاع دقیق تر باید به کاتالوگ دستگاه مراجعه نمود.

مفهوم کیلووات (kw) تناژ(ton) کیلو کالری(kcal) و حجم هوا(m3/h-cfm) را در کولرهای گازی بیان کنید؟

میزان برق مصرفی کولرهای گازی معمولا برحسب kwh کیلووات ساعت بیان می شود. این میزان مصرف حدود ۱.۲ kwh در هر تن برودت است.

ظرفیت (برودتی و حرارتی) کولرهای گازی معمولا برحسب تناژ یا btu بیان می شود.

۱ ton = 3.516 kw = 3024 kcal =12000btu

۱ ton = حدودا ۳۷۵ cfm

۱ m3/h = 0.59 cfm

آیا جهت گرمایش نیز می توان از کولر گازی استفاده کرد؟

هر کولر گازیی که هیت پمپ داشته باشد قابلیت گرمایش را نیز دارد. در اکثر سیستم های هیت پمپ از شیر چهارراهه استفاده می شود این شیر با تغییر جهت جریان مبرد یونیت داخلی یا همان اواپراتور را به  کندانسور تبدیل کرده و اتاق از حرارت دفع شده توسط کندانسور گرم می شود.

آیا استفاده از گرمایش کولر گازی صرفه اقتصادی دارد؟

بررسی خود را برای یک واحد به مساحت ۱۲۰ متر مربع در دو حالت پکیج گازسوز و اسپلیت انجام می دهیم:

گرمایش از گاز:

برای این واحد پکیج ۲۴kw مناسب است که حدود  w 120وات در ساعت مصرف برق بعلاوه ی m3/h 3 مصرف گاز دارد. این میزان مصرف بر اساس ارزش حرارتی گاز در کشورهای توسعه یافته می باشد یعنی ارزش هر متر مکعب گاز مساوی kcal 11000 در صورتی که ارزش حرارتی گاز حدود kcal 8000 در سایر کشورها می باشد. پس در این صورت مقدار مصرف صحیح گاز برابر است با :

۳ × (۱۱۰۰۰ ÷ ۸۰۰۰) = ۴.۱۲۵ m3/h

هزینه این مقدار گاز در خارج از نرخ یارانه ( هر متر مکعب گاز برابر ۳۵۰ تومان در سال ۱۳۹۰) : ۱۴۴۴ تومان + هزینه برق مصرفی ( هر کیلووات ۲۱۵ تومان در سال ۱۳۹۰) ۲۶ تومان = در مجموع ۱۴۷۰

۱۴۷۰ تومان  هزینه برق و گاز مصرفی یک پکیج گازسوز(فرضی) در یک ساعت (خارج از نرخ یارانه ها).

گرمایش از برق:

برای این متراژ سیستم مناسب یک سیستم با ظرفیت ۶ تن می باشد که با احتساب kw1.2 برق مصرفی بازای هر تن(سیستم معمولی) گرمایش داریم:

۶ × ۱.۲ = ۷.۲kw

با احتساب هر کیلووات ۲۱۵ تومان در سال ۱۳۹۰(نرخ غیر یارانه ای): ۱۵۴۸ تومان هزینه یک ساعت مصرف در حالت گرمایش خارج از نرخ یارانه .

در بررسی مشخص شد که استفاده از برق جهت گرمایش  ۷۸ تومان گرانتر است از استفاده ی گاز برای گرمایش٬ اما باید بدانیم هزینه برقی گرمایش بدلیل اینکه کمپرسور مدام در حالت بار کامل کار نمی کند به مراتب پایین تر از محاسبات انجام شده می باشد.

تفاوت مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله با کولر گازی در چیست؟

کولرهای گازی چند پنله یا همان مولتی اسپلیت ها سیستمهایی هستند که یونیت خارجی (کمپرسور و کندانسور) آن به بیش از دو پنل داخلی متصل می شود در صورتی که در کولرهای گازی یا همان اسپلیت ها بازای یک یونیت خارجی فقط می توانیم یک یونیت داخلی به آن متصل کنیم.

در برند اجنرال این سیستم ها (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱۴۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۵۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا هشت پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می کنند.

در برند گری این سیستم ها (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱۴۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۲۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا پنج پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می کنند.

در این سیستم ها از فناوری اینورتر جهت کنترل جریان مبرد استفاده می شود تا کاربر٬ هنگام استفاده از یک یونیت داخلی فقط هزینه تهویه فضای مورد استفاده را بدهد به این معنا که کمپرسور بنا به ظرفیت درخواستی کاربر تغییر ظرفیت می دهد و با تنظیم دور موتور و جریان متغییر مبرد سریعا ظرفیت را کنترل می کند.

مزیت مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله نسبت به سایر سیستم ها در چیست؟

از مزایای این سیستم های چند پنله:

دارای کمپرسور روتاری اینورتر

کاهش ۴۰% هزینه برق نسبت به مدل های معمولی

وجود کنترلر ترموستاتی جداگانه برای هر یونیت داخلی

اتصال به پنل های داخلی متفاوت: دیواری٬ داکت٬ کاست٬ سقفی زمینی

قابلیت اتصال یونیت های داخلی با بیش از ۱۳۰% ظرفیت یونیت خارجی

اشغال فضای خارجی بسیار کمتر نسبت به مدل های مرسوم بعلت وجود تنها یک کمپرسور به جای چندین کمپرسور

کارکرد جهت گرمایش محیط در برند اجنرال تا دمای منفی پانزده درجه سانتیگراد (در دو مدل تا منفی ده درجه سانتیگراد) و در گری تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد(دمای محل نصب کندانسور).

آیا کولرهای گازی تصفیه هوا هم انجام میدهند؟

بله اخیرا مدل های جدید کولرهای گازی کار تصفیه هوا را نیز انجام می دهند.

اما نکته مهم این است که بدانیم فیلترهای متفاوتی جهت تصفیه هوا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می شود:

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله بدهید؟

سیکل کاری مولتی اسپلیت ها همانند سیکل اسپلیت ها می باشد با این تفاوت که در مولتی اسپلیت ها چند اواپراتور (یونیت داخلی) داریم و جریان مبرد بین این یونیت ها تقسیم می شود.

اسپلیت ها بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند:کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط.

مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت های داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود و دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند و با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل شود این مایع به کمک لوله مویین یا شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می یابد تا توانایی جذب حرارت در اواپراتور(یونیت های داخلی) را داشته باشد و این سیکل پیوسته تکرار می شود.

موارد استفاده مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله چیست؟

برای مساحت های ۳۰ تا ۱۵۰ متر مربع

سازه هایی که چند بخش مجزا جهت تهویه نیاز دارند

سازه هایی که برق سه فاز ندارند

صرفه جویی ۴۰% در هزینه ی مصرف برق

سازه هایی با ارتفاع تا ۳۰ متر( در ظرفیت ۴۵۰۰۰btu/h ).(اسپلیت ها محدودیت ارتفاع دارند. معمولا بین ۵ تا ۱۵ متر)

نیاز به گرمایش از برق در دماهای تا منفی پانزده درجه سانتیگراد

مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله تا چه متراژهایی کاربری دارند؟

با توجه به ظرفیت یونیت خارجی از ۱۴۰۰۰btu/h تا ۴۵۰۰۰btu/h تقریبا از متراژ ۳۰ متر مربع مساحت کف تا متراژ ۱۵۰ متر مربع کاربری دارند(متراژهای قید شده با توجه به کاربری٬ ارتفاع٬ نوع سازه و…. متفاوت است).

مصرف برق مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله چقدر است؟

مولتی اسپلیت های جدید تماما اینورتر دار هستند و مصرف برق شان از مدل های معمولی بسیار پایین تر است به عنوان مثال مصرف برق مولتی اینورتر اجنرال در ظرفیت ۳۰۰۰۰btu/h (چهار پنل داخلی) در حالت سرمایش ۲.۲ kw/h می باشد که این میزان مصرف در حالت بار کامل کمپرسور بدست آمده(چهار پنل داخلی همزمان روشن) که در حالت استفاده ی نرمال از این مقدار نیز پایین تر می آید.

آیا کولرهای گازی تصفیه هوا هم انجام میدهند؟

بله اخیرا مدل های جدید کولرهای گازی کار تصفیه هوا را نیز انجام می دهند.

اما نکته مهم این است که بدانیم فیلترهای متفاوتی جهت تصفیه هوا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می شود:

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

آیا کولرهای گازی تصفیه هوا هم انجام میدهند؟

بله اخیرا مدل های جدید کولرهای گازی کار تصفیه هوا را نیز انجام می دهند.

اما نکته مهم این است که بدانیم فیلترهای متفاوتی جهت تصفیه هوا وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می شود:

تمام کولرهای گازی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو(در قسمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور) می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

شرایط کارکرد مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله از لحاظ دما چگونه است؟

در برند اجنرال سرمایش(سرمایش توسط یونیت های داخلی) تا رسیدن دمای محلی که کندانسور نصب شده به ۴۶ درجه سانتیگراد با ظرفیت ۱۰۰% کمپرسور انجام می پذیرد و گرمایش(گرمایش توسط یونیت های داخلی) از منفی ۱۵ درجه سانتیگراد(دو مدل تا منفی ۱۰ به کاتالوگ مراجعه شود) تا ۲۴ درجه سانتیگراد با ظرفیت ۱۰۰% کمپرسور ادامه خواهد داشت.

در برند گری سرمایش(سرمایش توسط یونیت های داخلی) تا رسیدن دمای محلی که کندانسور نصب شده به ۴۳ درجه سانتیگراد با ظرفیت ۱۰۰% کمپرسور انجام می پذیرد و گرمایش(گرمایش توسط یونیت های داخلی) از منفی ۱۰ درجه سانتیگراد تا ۲۴ درجه سانتیگراد با ظرفیت ۱۰۰% کمپرسور ادامه خواهد داشت.

معتبرترین برندهای تولید کننده مولتی اسپلیت یا همان سیستم چند پنله در جهان کدام برندها هستند؟

GREE : بزرگترین تولید کننده دستگاه های تهویه مطبوع در جهان می باشد. گری از سال ۲۰۰۵ به بعد رتبه اول فروش سیستم های تهویه مطبوع در جهان را دارد چنانچه مشتریان گری بیش از ۱۰۰ میلیون نفر می باشند.

OGENERAL : شناخته شده ترین برند کولرهای گازی اسپلیت و مولتی اسپلیت در بین ما ایرانیان به منظور بیش از سه دهه مرغوبیت و کیفیت کالا

مولتی اسپلیت ها یا همان سیستم چند پنله قادر به تولید هوای تازه نیز هستند؟

خیر اغلب یونیت های داخلی صرفا جهت سرمایش و گرمایش محیط از هوای برگشتی استفاده می کنند ولی در برخی از ظرفیت های بالای ۳۰۰۰۰btu/h در یونیت داخلی به شکل داکت٬ کاست و سقفی امکان اختلاط هوای برگشتی با هوای تازه (به صورت سفارشی) وجود دارد که باید به کاتالوگ دستگاه مراجعه شود.

آیا مولتی اسپلیت ها یا همان سیستم چند پنله تصفیه هوا هم انجام میدهند؟

تمام یونیت های داخلی حداقل مجهز به یک نوع فیلتر معمولی متداول قابل شست و شو می باشند که بسته به آلودگی هوای محیط کاربری باید بین پانزده روز تا یک ماه یکبار شسته شوند.

ولی فیلترهایی جهت تصفیه کاربردی تر هوا نیز وجود دارند که بصورت سفارشی روی یونیت داخلی نصب می شوند.

به تعدادی از این فیلترها در ذیل اشاره شده است:

فیلتر الکترواستاتیکی: هوای آلوده به ذرات معلق از میان یک میدان الکترواستاتیکی قوی عبور می کند و ذرات آن دارای بار منفی می شوند٬ این ذرات باردار از میدان الکترواستاتیکی دیگری عبور داده می شوند و ذرات منفی جذب ذرات مثبت شده و هوا از ذرات معلق تصفیه می شود. مناسبترین نوع فیلتر در صنایع تهویه خانگی این نوع فیلتر می باشد.

فیلتر های دیگری نیز از قبیل فیلتر یون نقره (از بین بردن باکتری ها)٬ فیلتر یونساز ٬ فیلتر بیولوژیک٬فیلتر ویتامین c و…. وجود دارند که کمتر از آنها استفاده می شود.

کاربرد اینورتر در مولتی اسپلیت ها یا همان سیستم چند پنله چگونه است؟

اینورتر یا مبدل برق٬ کار تبدیل برق متناوب شهری(AC  ) به برق مستقیم DC) ) را انجام می دهد تا با تغییر فرکانس برق مستقیم بتواند دور موتور(کمپرسور) و دبی مبرد را کنترل کند و با توجه به تعداد پنلی(پنل داخلی) که همزمان استفاده می شوند از ظرفیت کمپرسور استفاده شود و کاربر هزینه ی برق اضافی(نسبت به حالتی که کمپرسور با تمام ظرفیتش کار می کند) پرداخت ننماید.

آیا مولتی اسپلیت ها یا همان سیستم چند پنله توانایی کنترل رطوبت را دارند؟

تمامی کولرهای گازی اسپلیت و مولتی اسپلیت رطوبت زدایی انجام می دهند.

هوای گرم و مرطوب در برخورد با سطح سرد تولید رطوبت می کند ٬ به همین علت است که کولرهای گازی در تابستان (از طریق یونیت داخلی) رطوبت تولیدی را از طریق لوله درین به خارج از محیط تخلیه می کنند ٬ هوای گرم و مرطوب اتاق در برخورد با کویل های سرد اواپراتور(یونیت داخلی) رطوبت خود را تا حدی از دست می دهند که این مقدار رطوبت دفع شده به مقدار رطوبت نسبی و دمای هوای محیط ارتباط مستقیم دارد.

در مولتی اسپلیت ها یا همان سیستم چند پنله انشعاب برق سه فاز است یا تکفاز؟

در برند اجنرال این سیستم ها (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱۴۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۵۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا هشت پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می کنند.

در برند گری این سیستم ها (مولتی اسپلیت ها) از ظرفیت ۱۴۰۰۰btu/h تا ظرفیت ۴۲۰۰۰ btu/h تکفاز موجود هستند که از دو تا پنج پنل داخلی را بسته به ظرفیت یونیت خارجی ساپورت می کنند.